BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Hvala, Brisel! Poljska sada može imati sopstveni gasovod o trošku poreskih obveznika EU

RT: Hvala, Brisel! Poljska sada može imati sopstveni gasovod o trošku poreskih obveznika EU
07.05.2020. god.


Poljska je potpisala ključni ugovor za izgradnju Baltičkog gasovoda, projekat je sponzorisan kao glavni korak Varšave, pa čak i Evrope ka smanjenju zavisnosti od ruskog gasa.

Projekat je predviđen za isporuku gasa iz Norveške na dansko i poljsko tržište, kao i dalje u Evropu. U ponedeljak je poljski operater gasne mreže u vlasništvu države "Gas-sistem" potpisao ugovor vredan 280 miliona evra sa italijanskom kompanijom za proizvodnju nafte i gasa "Saipem" za početak cevovodskih radova u Baltičkom moru.

Poljska buduću vezu sa gasom koja bi trebalo da počne da radi 2022. godine, smatra načinom da se konačno odustane od uvoza ruskog plavog goriva. Rusija je dugo bila glavni dobavljač, ali ugovor sa ruskim energetskim gigantom "Gasprom" ističe 2022. godine.


Kako se navodi na internet stranici projekta, Baltička gasovod će „doprineti boljoj diverzifikaciji izvora snabdevanja gasom u Danskoj i regionu Baltičkog mora kao i u centralnoj i istočnoj Evropi“. Međutim, ambiciozni cilj može se suočiti sa nekim većim preprekama, smatraju analitičari.

Prvo, resursi Norveškog mora se isušuju. Drugo, s obzirom da Evropa ima jedinstveno energetsko tržište, gas koji teče novom trasom imaće isti izvor - Norvešku, što može primorati Oslo da smanji druge količine isporuke zapadnoj Evropi preko drugih gasovoda.

„Norveška nema dodatnog gasa, pa se postavlja pitanje kako će se gasovod napuniti. Štaviše, da bi napunila Baltički gasovod, Norveška će morati da preusmeri gas iz Velike Britanije i zapadne Evrope, što može biti problematično“, izjavio je za RT glavni analitičar "Premier BCS", Sergej Suverov.

 
To znači da na evropsko tržište neće biri dodatnih ili vrlo malo dodatnih ponuda. U međuvremenu, potražnja će rasti, uključujući Poljsku, koja je jedna od nekoliko zemalja u evropskoj porodici koja se još uvek oslanja na ugalj. Ako se Varšava želi uklopiti, moraće se prebaciti na druge izvore energije, a opredelenje za gas je jedan od najlakših načina, izjavio je Aleksej Grivač iz Nacionalnog fonda za sigurnost energije.

"Ova operacija nema smisla ako evropsko tržište gasa smatramo jedinstvenim entitetom", rekao je on za RT.

"Ako se norveški gas izvlači sa zapadnoevropskog tržišta ... ovu količinu treba nadoknaditi nekim drugim izvorima."

I evo gde bi ruski izvoz gasa, koji je Poljska toliko spremna da odbaci, trebalo da pomogne da se popuni jaz. Snabdevanje može biti pokriveno projektom "Severni tok 2", kapaciteta pet Baltičkih gasovoda, koji se prostire po dnu Baltičkog mora. Uprkos tome što je završetak projekta odložen zbog napora SAD-a da ga uklone, brod za postavljanje cevi je trebao stići u Baltičko more prošle nedelje.

Analitičari smatraju da dugoočekivani Baltički gasovod može poslužiti političkim ambicijama Poljske umesto da značajno promeni situaciju na evropskom energetskom tržištu. Međutim, evropski poreski obveznici su ti koji će plaćati političke igre, s obzirom da je Evropska unija pristala da delimično subvencioniše projekat.

„Postoje deklarisani i stvarni ciljevi. Pravi zadatak je da reformiše svoju infrastrukturu i stvori dodatne opcije i izvore, i to ne o svom trošku, već na štetu evropskih poreskih obveznika“, dodao je Grivač.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © baltic-pipe.eu / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »